Grammys 2024 Jay Z drinks cognac from his AWARD as he

Miley Cyrus AGAIN refuses to acknowledge dad Billy Ray as she thanks her mom and sister – and even MARIAH CAREY – on Instagram after winning the Grammy

Best American Roots Song

Allison Russell – The Returner

Billy Strings with Willie Nelson – California Sober

Brandy Clark with Brandi Carlile – Dear Insecurity

Jason Isbell and the 400 Unit – Cast Iron Skillet – WINNER

The War and the Treaty – blank page

Jason Isbell and the 400 Unit received two awards, including Best American Roots Song

Best American Roots performance

Allison Russell – Eve Was Black – WINNER

Blind Boys of Alabama – Heaven help us all

Jon Batiste – Butterfly

Madison Cunningham – Inventing the Wheel

Rhiannon Giddens – You man from Louisiana

Best Americana performance

Allison Russell – The Returner

Blind Boys of Alabama – Friendship

Brandy Clark with Brandi Carlile – Dear Insecurity – WINNER

Jason Isbell and the 400 Unit – King of Oklahoma

Tyler Childers – Help me get through the night

Best Americana Album

Allison Russell – The Returner

Brandy Clark – Brandy Clark

Jason Isbell and the 400 Unit – Weather Vanes – WINNERS

Rodney Crowell – The Chicago Sessions

Rhiannon Giddens – You’re the one

Best Bluegrass Album

Billy Strings – Me/And/Dad

Michael Cleveland – Love of the game

Mighty Poplar – Mighty Poplar

Molly Tuttle & Golden Highway – City of Gold – WINNER

Sam Bush – Radio John: Songs by John Hartford

Willie Nelson – Bluegrass

Best Traditional Blues Album

Bobby Rush – All My Love for You – WINNER

Eric Bibb – Ridin'

John Primer – Teardrops for Magic Slim Live at Rosa's Lounge

Mr. Sipp – The soul side of Sipp

Tracy Nelson – Life misses no one

Best Contemporary Blues Album

Bettye LaVette – LaVette!

Christone “Kingfish” Ingram – Live in London

Larkin Poe – Blood Harmony – WINNER

Ruthie Foster – Healing Time

Samantha Fish and Jesse Dayton – Death Wish Blues

Best Folk Album

Dom Flemons – Traveling Wildfire

Joni Mitchell – Joni Mitchell in Newport (Live) – WINNER

The Milk Carton Children – I only see the moon

Nickel Creek – Revelers

Old Crow Medicine Show – Anniversary

Paul Simon – Psalms

Rufus Wainwright – Folkocracy

Joni Mitchell won Best Folk Album for Joni Mitchell in Newport (Live)

Joni Mitchell won Best Folk Album for Joni Mitchell in Newport (Live)

Best Regional Roots Music Album

Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band – New Beginnings – WINNER (TIE)

Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers – Live at the New Orleans Jazz & Heritage Festival 2023

Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra – Live: Orpheum Theater Nola – WINNER (TIE)

New Breed Bass Band – Made in New Orleans

New Orleans Nightcrawlers – Too much to hold

The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. – Live at the Maple Leaf

Best Reggae Album

Buju Banton – Born for greatness

Beenie Man – Simma

Burning Spear – Not a destroyer

Collie Buddz – Cali Roots Riddim 2023

Julian Marley & Antaeus – Colors of Royal – WINNER

Best Global Music Performance

Arooj Aftab, Vijay Iyer and Shahzad Ismaily – shadow forces

Béla Fleck, Edgar Meyer and Zakir Hussain with Rakesh Chaurasia – Pashto – WINNER

Burna Boy – Alone

Davido – Feel

Falu & Gaurav Shah (with Prime Minister Narendra Modi) – Abundance of millets

Ibrahim Maalouf with Cimafunk & Tank and the Bangas – Todo Colores

Silvana Estrada – Milagro y Disastre

Best African Music Performance

Asake & Olamide – Amapiano

Ayra Starr-Rush

Burna Boy – city boys

Davido with Musa Keys – Not available

Tyla – Water – WINNER

Tyla won Best African Musical Performance for “Water.”

Tyla won Best African Musical Performance for “Water.”

Best Global Music Album

Bokanté – history

Burna Boy – I Told Them…

Davido – Timeless

Shakti – This Moment – ​​WINNER

Susana Baca – Epifanias

Best Children's Music Album

Andrew & Polly – Ahhhhh!

DJ Willy Wow! – Hip Hope for children!

Pierce Freelon & Nnenna Freelon – Ancestars

Uncle Jumbo – Taste Heaven

123 Andrés – We Grow Together Preschool Songs – WINNER

Best audio book, narrative and storytelling recording

Meryl Streep – Big Tree

Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times – WINNER

Rick Rubin – The Creative Act: A Way of Being

Senator Bernie Sanders – It’s OK to be angry at capitalism

William Shatner – Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder

Best Spoken Word Poetry Album

Aja Monet – When the poems do what they do

J. Ivy – The Light Inside – WINNER

Kevin Powell – Grocery shopping with my mom

Prentice Powell and Shawn William – For your consideration '24

Queen Sheba – A-You're not wrong B-You're not wrong either: The Fukc-It Pill Revamped

Best Comedy Album

Chris Rock – Selective outrage

Dave Chappelle – What’s in a name? -WINNER

Sarah Silverman – Someone you love

Trevor Noah – I wish you would

Wanda Sykes – I am an entertainer

Best Musical Theater Album

Kimberly Akimbo

parade

Peeled off

Some like it hot – WINNER

Sweeney Todd: The Demon Barber from Fleet Street

Best compilation soundtrack for visual media

Daisy Jones and the Six – Aurora

Various Artists – Barbie The Album – WINNER

Various Artists – Black Panther: Wakanda Forever – Music by and inspired by

Various Artists – Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3

“Weird Al” Yankovic – Weird: The Story of Al Yankovic

Best Scores for Visual Media (Including Film and Television)

John Williams – The Fabelmans

John Williams – Indiana Jones and the Dial of Destiny

Ludwig Göransson – Black Panther: Wakanda Forever

Ludwig Göransson – Oppenheimer – WINNER

Mark Ronson and Andrew Wyatt – Barbie

Best soundtrack for video games and other interactive media

Bear McCreary – God of War Ragnarok

Jess Serro, Tripod & Austin Wintory – Stray Gods: The Role-Playing Musical

Peter Murray, J. Scott Rakozy and Chuck E. Myers “Sea” – Hogwarts Legacy

Sarah Schachner – Call of Duty®: Modern Warfare II

Stephen Barton & Gordy Haab – Star Wars Jedi: Survivor – WINNERS

Best Song Written for Visual Media

Billie Eilish – What was I made for? [From the Motion Picture “Barbie”] – WINNER

Dua Lipa – Dance the Night (from Barbie the Album)

Nicki Minaj & Ice Spice with Aqua – Barbie World [From Barbie the Album]

Rihanna – Lift Me Up (from Black Panther: Wakanda Forever – music by and inspired by)

Ryan Gosling – I’m just Ken [From “Barbie the Album”]

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hilario Duran and his Latin Jazz Big Band with Paquito D'Rivera – I Remember Mingus

Only 6 – angels we have heard from on high

Ludwig Göransson – Can you hear the music?

The String Revolution featuring Tommy Emmanuel – Folsom Prison Blues – WINNER

Wednesday Addams – Paint It Black

Best arrangement, best instruments and vocals

Cecile McLorin Salvant – Fenestra

Maria Mendes with John Beasley & Metropole Orkest – Com Que Voz (Live)

Patti Austin with Gordon Goodwin's Big Phat Band – April in Paris

Säje with Jacob Collier – In the Wee Small Hours of the Morning – WINNER

Samara Joy – Abundant Life

Best recording package

The Arcs – Eletrophonic Chronic

Brad Breeck – Gravity Falls

Caroline Rose – The Art of Forgetting

Dry Cleaning – Stumpwork – WINNER

Ensemble Cadence 21' – Cadence 21'

Leaf Yeh – Migration

Best boxed or special limited edition package

Bo Burnham – Inside: Deluxe Box Set

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Neutral Milk Hotel – The Collected Works of Neutral Milk Hotel

Ngọt – Gieo

Various Artists – For the Birds: The Birdsong Project – WINNER

Best album notes

Hi Glenn – I can almost see Houston

Iftin Band – Mogadishu's Best: The Al Uruba Sessions

John Coltrane – Evenings at the Village Gate: John Coltrane with Eric Dolphy (Live)

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958-1971

Diverse Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

Best Historical Album

Bob Dylan – Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Volume 1 17

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Various Artists – The Groaniest Groan of All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958-1971

Diverse Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

songwriter of the year, non-classical

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Justin Tranter

Shane McAnally

Theron Thomas – WINNER

Theron Thomas was thrilled to be named non-classical songwriter of the year

Theron Thomas was thrilled to be named non-classical songwriter of the year

Best technical album, non-classical

Bokanté – history

Boygenius – The record

Caroline Polachek – Desire, I want to turn into you

Feist – Multitudes

Victoria Monét – Jaguar II – WINNER

Producer of the Year, Non-Classical

Daniel Nigro

Ernst “D'Mile” Emile II

Hit Boy

Jack Antonoff – WINNER

Metro Boomin

Jack Antonoff, a collaborator of Taylor Swift and Lana Del Rey, was named Non-Classical Producer of the Year

Jack Antonoff, a collaborator of Taylor Swift and Lana Del Rey, was named Non-Classical Producer of the Year

Best remix recording

Depeche Mode – Wagging Tongue (Wet Leg Remix) – WINNER

Gorillaz featuring Tame Impala & Bootie Brown – New Gold (Dom Dolla Remix)

Lane 8 – Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)

Mariah Carey – Workin' Hard (Terry Hunter Remix)

Turnstile & BadBadNotGood with Blood Orange – Alien Love Call

Best Immersive Audio Album

Alicia Keys – The Diary of Alicia Keys – WINNER

Bear McCreary – God of War Ragnarök (Original Soundtrack)

George Strait – Blue, clear skies

Madison Beer – Silence between songs

Ryan Ylyate – Act 3 (Immersive Edition)

Best instrumental composition

Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain with Rakesh Chaurasia – Motion

John Williams – Helena’s Theme – WINNER

Lakecia Benjamin Feuring and Angela Davis – American Skin

Ludwig Göransson – Can you hear the music?

Quartet San Francisco with Gordon Goodwin’s Big Phat Band – Cutey and the Dragon

Best Technical Album, Classical

Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic – Fandango

Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra – Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces

Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry – Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for strings, percussion, piano, oud, ney and tenor

Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers – WINNER

Shara Nova & A Far Cry – The Blue Hour

Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers received Best Engineered Album, Classical.

Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers received Best Engineered Album, Classical.

Producer of the Year, Classical

Brian Pidgeon

David Frost

Dmitriy Lipay

Elaine Martone – WINNER

Morten Lindberg

Best orchestral performance

Buffalo Philharmonic Orchestra – Scriabin: Symphony No. 2; The poem of ecstasy

Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante – WINNER

Dutch Radio Philharmonic Orchestra – Bartók: Concerto for Orchestra; Four pieces

The Philadelphia Orchestra – Prize: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony

San Francisco Symphony – Stravinsky: The Rite of Spring

Best opera recording

The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Champion – WINNER

Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Corigliano: The Lord of Cries

The Dime Museum; Isaura String Quartet – Little: Black Lodge

Best choral performance

The Clarion Choir – Rachmaninoff: Night Watch

The Crossing – Christmas carols after a plague

Miró Quartet; Conspirare – The House of Belonging

San Francisco Symphony Chorus – Ligeti: Lux Aeterna

Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir – Saariaho: Reconnaissance – WINNER

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Anthony McGill & Pacifica Quartet – American Stories

Catalyst Quartet – Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still and George Walker

Roomful of Teeth – Rough Magic – WINNER

Third Coast Percussion – Between Breathes

Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos – Beethoven for three: Symphony No. 6, “Pastorale” and Op. 1, No. 3

Best classical instrumental solo

Andy Akiho – Akiho: Top Hat

Curtis Stewart – Of Love

Louisville Orchestra – The American Project – WINNER

Robert Black – Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light

Seth Parker Woods – Difficult Grace

Best Classical Solo Vocal Album

Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist – Weil

Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) – Walking in the Dark – WINNER

Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, Companion – Broken Branches

Laura Strickling, soloist; Daniel Schlösberg, pianist – 40@40

Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist – Rising

Best classical compendium

Aaron Diehl & The Knights – Zodiac Suite

Andy Akiho, Omaha Symphony & Ankush Kumar Bahl – sculptures

Chick Corea & Orchestra da Camera della Sardegna – Sardinia

Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Gustavo Castillo – Fandango

Peter Herresthal, Bergen Philharmonic Orchestra, James Gaffigan, Arctic Philharmonic & Tim Weiss – Missy Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Various Artists – Passionate about Bach and Coltrane – WINNER

Wild Up & Christopher Rountree – Julius Eastman Vol. 3: If you're so smart, why aren't you rich?

Best Contemporary Classical Composition

Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony – Akiho: In That Space, at That Time

Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth – Montgomery: Rounds – WINNER

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante

Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic – Mazzoli: Dark with excessive brightness

Roomful of Teeth – Brittelle: Psychedelics